24112011 torstai; olkapäivä
Tattadaa, bongasin toissapäivänä töllöstä uuden mainoksen, missä lähestytään alkoholin vaarallisuutta sitä kautta, että se aiheuttaa kuulema syöpää. Nyt on isot aseet käytössä, kuka nyt haluaa nauttia alkoholia jos se aiheuttaa syöpää? Mun mielestä erittäin hyvä, että tällainenkin asia otetaan esille. Nyt niillä viikolla viiniä tissuttelevilla menee vinkut väärään kurkkuun, kun ovat juuri istuutuneet telkkarin ääreen, viinilasi kädessä ja ruutuun pärähtää tämä mainos :o Mmmm, olenko koskaan uskonut, että alkoholista voisi olla mitään hyötyä kenellekään??? No en todellakaan. Tämäpä laittaa miettimään vielä enemmän, että onko sen nauttimisessa ylipäätään mitään järkeä? Kuten tekstissä sanotaan, ei ole olemassa turvallista alkoholin annosmäärää, eli kaikki on liikaa. Itse käytän _todella_ vähän alkoholia, mutta en ole absolutisti. Jos on bileet, illanistujaiset tms. niin voin nauttia alkoholia, mutta en kyllä tissuttele viikolla tai viikonloppusin huvin ja urheilun vuoksi tai että voisin mukavasti rentoutua. Kyllä mulla on muitakin keinoja rentoutua. Tosin tänään, kun koirani paperit oli vähän hukassa, huomasin, että voisin olla hieman levon tarpeessa,sillä ihan vain pikkusen meinas hermo mennä, kun niitä ei löytynyt mistään, ei niiiiiin mistään. Mutta onneksi ne lopulta sitten löytyi.
Niin, on tästä armottomasta jumppaamisesta jotain hyötyä kaiketi ollut. Ihanhan se tuntuu mukavalta, että paidankin läpi voi nähdä, että on tullut käytyä puntilla :) Toisinaan silti tulee niitä hetkiä ja fiiliksiä, että ei hemmetti, mitä hyötyä tästä on kun ei se missään näy… mutta kyllä se näkyy. Olen vain tullut varmaan sokeaksi asian suhteen… ja koska olen niin äärettömän kunnianhimoinen ja aina vaan pyrin parempaan ja parempaan, niin enhän mä tietenkään ole koskaan täysin tyytyväinen ;) :D
Tänään tuli sitten jumppailtua olkapäitä.
-crossi -pena -vatsat penapenkissä ”linkkuveitsi” -pystypunnerrus käsipainoilla -keskitetty hauiskääntö käsipainoilla -pystysoutu -vinopenakone -vipunostot käsipainoilla -reiden ojennus -reiden koukistus -crossi
Hikihän siinä taas tuli. Saunan kautta kotiin saamaan hermarit koiran kadonneista rekisteripapereista (näyttely lauantaina :O), mutta onneksi ei tarttenut itse tehdä ruokaa, vaan spaghetti valmistui J.Ohon avustuksella :) Tänks, tänään oli oikea päivä tehdä mulle ruokaa ;) heh.
Se on sitten tasan kuukausi enää jouluun :o OMG. Ei kait se auta kuin alkaa valmistelemaan sitäkin piakkoin. Pikku neitihän odottaa että pääsee avaamaan joulukalenteria. Oi voi,neiti on kuin kissa kuumalla katolla ihan pistoksissa… joka päivä jotain jouluun liittyvää. Lähinnä joululahjatoiveita satelee :D En kyllä aijo ottaa mitään yber stressiä joulusta, tulee se hössöttämättäkin. Eiköhän siinä kuitenkin tärkeintä ole se yhdessäolo, hyvä ruoka, kynttilät,joululaulut ja tunnelma ylipäätään, eikä se, että kuka osti ja mitä kenelle ja kuinka kallis oli mikäkin lahja. Mä en henkilökohtaisesti odota saavani yhden ainutta pakettia, mutta tiedän, että niitä tulee kuitenkin, mutta siis jos ei tulisi, en olisi millänsäkään. En ole niin kakara, että vääntäisin krokotiilin kyyneleitä, jos jäisin lahjoitta :D ja hei, johan mä sain 40 tuumasen töllön etukäteisjoululahjaksi J.Oholta :D se sääli kun mulla oli järkyttävän vanha putkitelkka :D hihi. Mut kun toi materia ei ole niin mun juttu, niin ei juuri muo haitannut, tsih. Tänäkin jouluna varmaan yritän tehdä lahjoja itse. Tod näk suvun naiset saavat mun itse tekemiä rintaruusukkeita… ja no, miehille keksin jotain…ehkä ;)
Simmotteista. Eiköhän tässä ollut jo tälle päivälle ihan tarpeeksi lätinää. Se on moro :)
