Etusivu › Ennen – jälkeen (ja reseptejä, kiitos!)

Ennen – jälkeen (ja reseptejä, kiitos!)

Nimittäin ruokakuvia! Ei kuitenkaan ihan totaalisesti ennen – jälkeen kuin voisi äkkiseltään ajatella, älkää pelästykö. :’D Mutta mitä tapahtuu, kun ruokakuva on otettu?

Niin, että ei se välttämättä niin kovin nättiä ole enää sen jälkeen, kun kamera on laitettu sivuun. :) Mulla on tapana sekoittaa viimeistään loppua kohden ruokalautasen kaikki ainekset sekaisin. Soppaan tietysti aina raejuustoa, sekaisin sinne ja sen lisäksi lappaan sitä lisää lautaselle pienissä määrissä, jotta se on aina kylmää. :) Sekoitteletteko te vai syöttekö nätisti? Mä en osaa pöytätapoja kotioloissa. Nuolen lautaset ja veitsen puuttuessa (eli aika lailla aina) käytän kiltisti sormea veitsen asemesta.. :’) Seurassa ja ulkona tietysti syödään nätimmin! ;)

Sitten tähän postaukseen tahtoisin yhdistää esitetyn toiveen, jossa pyydettiin ihmisiltä reseptejä! Haluaisin rajata aihetta hieman niin, että jaa oma suosikkireseptisi, mutta TERVEELLINEN sellainen. Minkä kukakin mieltää terveelliseksi, on varmasti jokaisella hieman eri, mutta että ei nyt niitä selkeitä herkkureseptejä kuitenkaan. :) Mitä terveellisiä sapuskoja sinä kokkailet, mikä on lemppariateriasi, terveellinen välipalavinkki, maailman paras aamupala, jne.? Heitelkää reseptejä kehiin, suurempaa tai pienempää, niin siitä voi saada toiset vaikka mitä vinkkejä! Itseäni tietysti kiinnostaa eniten kasvisruokapuoli, mutta mikä tahansa on lupa jakaa.

Mielenkiinnosta vastaanotan mieluusti myös omituisia ruokamieltymyksiäsi. Sekoitatko jotain johonkin, mitä ei normaalisti sekoitella? Vai syötkö jotain ehkä sellaisenaan, mikä normaalisti on tarkoitus laittaa sekaisin johonkin; veteletkö kypsentämättömiä puurohiutaleita lusikalla naamaan ja ketsuppia suoraan purkista suuhun? Tämän osion ei siis suinkaan tarvitse täyttää terveellisyyskriteeriä! :’)

Ravinteikasta viikonlopun jatkoa!