Etusivu › Uutta vaihdetta silmään

Uutta vaihdetta silmään

Eilen päätin, että tämän aamuisen punnituksen jälkeen lähtee keventelyt kehiin. Ei enää plussakaloreita! Nipsaistaan pois sieltä täältä ja lisätään aerobista. Tämä kaikki on ihan superhelppoa, sillä syön esimerkiksi lähes jokaisella päivän aterialla pähkinöitä/siemeniä, joista on helppo nipsiä. Ja aerobinen tulee puhtaasta halusta, sitä ei tarvitse pakottamalla tehdä. Jalkapäivinä vähän enemmän ravintoa kuin muuten. Hiilarit aina pääasiassa treenin ympärille, eli aamupäivälle.

Alkuperäinen suunnitelmahan oli se, että kesäksi vasta pudotellaan ja siihen asti kerätään lihasta. Syy tämän kaiken aikaistamiselle on mm. seuraavat:

- En ole enää pystynyt antamaan treenissä 110%. Sata ei riitä. - Halu käydä kävelyillä/hölköttelyillä tms. kasvaa koko ajan, enkä tahdo enää miettiä, että onko se fiksua, jotta jäisin silti plussalle. Linnutkin muuttaa jo kohta ja kamerakäsi kuumottaa! - En tahdo myöskään miettiä kävelyvauhtia, lenkin pituutta, mitään tällaista. Tahdon vain kävellä. - En ole enää hetkeen kokenut suuria kehityksiä painoissa tai peilissä, ilmeisesti koska en ole pystynyt antamaan sitä 110 prosenttia. - Huomaan sen sijaan, että kehoon alkaa kerääntyä sitä muuta kuin lihasta, ja sitä en kaipaa.

Joten. Parempi laittaa stoppi plussille tässä kohtaa, pudottaa ylimääräinen pois (olen niin innoissani että saan kohta mun pyllyni takaisin :D) ja elellä sitten sillä lailla taas ainakin syksyyn asti. Itseni tuntien voisin kuvitella jälleen tahtovani siirtyä plussille silloin. :)

Kasvatin jenkkikset. Heti tänään kun oli tämä ensimmäinen päivä tällä uudella tyylillä, selkähabatreeniin tuli laakista annettua se 110% pitkästä aikaa. Ei tarvinnut enää miettiä, tekeekö kaiken nyt varmasti niin suurella teholla, että lihas varmasti kasvaa, niin suurilla painoilla, onko kehitystä tapahtunut.. Senkun pistin vain menemään ja supereita tein jälleen. En ole aikoihin saanut hauiksiin enää sitä totaaliuupumusta, mutta tänään onnistuin siinäkin. Pienensin vähän painoja ja kasvatin toistoja. Kaikki toistot oli tänään välillä 12-20. Liikkeitä seitsemän, jokaista 3xmax. Suurin osa supereita, ja aikaa kului vain tunti ja kuusi minuuttia. Ihan kiva maksimisykekin, kun näytti lukemaa 174. On sellainen jalkatreenin lukema tuo, eikä tässä ole varmaan koskaan noussut moisiin lukemiin.

Treeni oli jo aamulla tehty ja yhdeksän aikoihin lähdin kävelylle. Osan matkasta hölköttelin ja muuten kävelin ripeästi. Ylämäet mentiin tyylillä ’vauhti ei hidastu vaikka tie edessä nousee koko ajan’. Kahdeksan kilometriä aikaan 1:19. Pelkästään rauhaisasti kävellen tämä sama matka on mennyt noin varttia hitaammin. Oli ehkä kivointa ikinä, että sai paahtaa menemään ihan puhtaasta halusta, eikä tarvinnut miettiä kaloreita, syömistä, lihaskatoa tai muutakaan. :’)

Puntari näytti aamulla 49.9kg. Lähtöhän oli 46.3kg. Saas nähdä paljonko pitää tipauttaa, että on valmis. Mittarina mulla toimii takamus ja sinne kerääntyneet ylimääräiset. Ne lähteekin viimeisenä, mutta kun menevät, niin sitten on valmis. Toivomus tietysti olisi, ettei ihan samaan lukemaan asti tarvitse tipauttaa, mutta en nyt hengitystäni pidättele.. :D En osaa sanoa, onko tullut lisää lihasta vai onko se kaikki peilin kertoma ollut harhaa siinä mielessä, että se on ollut ylimääräistä siinä lihaksen päällä, ja onko kehitys painoissa ja toistoissa ollut pelkästään plussakaloreiden antaman ylimääräisen energian ansiota. No, täähän nähdään sitten jossain kohtaa! En ole asettanut mitään aikarajaa tai pudotusvauhtia tai mitään sellaista. Leppoisasti mennään.